Bir Sayfa Seçin

Trend, En İyiler ve Keşfet sistemi LBRY’de Nasıl Çalışır?

LBRY Erikson Sürümünden itibaren, LBRY masaüstü uygulaması ve web uygulaması ilgi alanlarınıza ve takip ettiğiniz kanallara göre dinamik trendleri ve en iyi içerikleri göstermeye başladı. Bu makalede, bu özelliklerin nasıl çalıştığını sizlere açıklayacağız.

Dikkat: Takip edilen etiketler listeniz şu anda cihazlar arasında senkronize edilmiyor ve önbellek / veriler temizlenirse kaybolabilir.

Bunu nasıl kullanabilirim?

Ana ekranın üst kısmında, ilgi alanlarınız (takip ettiğiniz etiketler), kanallarınız veya tüm LBRY ağı için “Trending”, “Top” ve “New” arasında geçiş yapabilirsiniz. “Top” seçildiğinde, ilgili zaman dilimini de seçebilirsiniz. Ekranda herhangi bir yerdeki etiket adına tıklayarak veya bir tane arayarak, belirli etiketler için bu aynı seçeneklere göz atabilirsiniz.

Bu Filtreler Nasıl Çalışıyor?

Trendler, son 7 gün içindeki temel performansına ve diğer içeriğe kıyasla, son 24 saatte bahşişler ve desteklerde en fazla artışa sahip olan içeriği gösterir.

Top, seçilen dönemde yayınlanan ve en büyük toplam bahşiş ve destek miktarını alan içeriği gösterir.

Yeni, zaman içindeki en yeni içerikleri gösterir.

Bu görünümlerin tümü izlemekte olduğunuz etiketleri, tek bir etiketi, izlediğiniz kanalları veya tüm LBRY ağını görüntülerken aynı şekilde çalışır. Bu görünümlerin her biri “Olgun” içerik ayarınıza bağlıdır ve gelecek sürümlerde belirli kanalları ve etiketleri filtrelemek için daha fazla seçenek sunulur.

Bu Filtreleri İlgi Alanlarım İçin Nasıl Özelleştiririm?

İzlediğiniz etiketleri özelleştirmek için, ana ekranınızdan “Özelleştir” i tıklayın ve ilginizi çeken içerik alanlarını seçin. Kullanılan etiketleri arayabilir ve ilginizi çekenleri takip edebilirsiniz. Daha önce hiç kullanılmamış bir etiketi bile yazabilir ve birisinin gelecekte bu etiketle içerik yayınlaması durumunda takip edebilirsiniz.

İçerikler nasıl en popüler ya da trend olur?

En üstteki içerik, talep tutarı artı herhangi bir topluluk bahşişi ve desteği ile içeriğin topladığı toplam LBC değeri etrafındaki hesaplamalara dayanır. Ancak ilk talepteki LBC miktarını dikkate almaz ve zaman içindeki bahşiş / destek değişikliklerine dayanır. Üst kategori normalde anlıktır — en yüksek LBC bağlı içerik, belirtilen zaman aralıklarında yayınlandığında en üstte görünecektir. Sıralamanın güncellenmesi biraz zaman alıyor (yaklaşık 1 gün) ve LBRY’deki diğer tüm içeriğin de nasıl aşağı ya da yukarı doğru gittiğine göre sıralanıyor.

Bu YouTube’dan Ne Kadar Farklı?

YouTube, tüm içeriğe karşı tarafsız olmak yerine ana akım medya ve tercih ettikleri içerik oluşturucuların lehine önyargılı olacak şekilde tasarlanmış gizli gizlilik algoritmaları kullanır (Bkz. Veritasium bu konuya bakınız).