Bir Sayfa Seçin

LBRY.Turkey Topluluğu olarak bugünkü rehberimizde sizlere LBRY Protokolü üzerinde nasıl dosya veya içerik paylaşılacağını aktaracağız.

LBRY ağında bir içerik paylaşmak / kanal yaratmak / tip göndermek gibi aksiyonların tümü için uygulama cüzdanınızda LBC bulunması gerekmektedir.

Hesabınızı onayladığınız anda hesabınıza ödül olarak bir miktar LBC gönderilir. Bu LBC size uzun bir süre için yetecektir.

İlk adımda LBRY uygulaması üzerindeki cüzdan menüsüne tıklayıp “Publish” tuşuna basmak gerekli.

Sonrasında karşımıza ilk bakışta karmaşık görünen fakat çok basit olan bir ekran gelecek.

Bu adımda öncelikle içeriğimiz için bir başlık, açıklama, anasayfada görünmesi için küçük resim ve içeriğin ulaşılabilirliği için etiketleri girmeniz yeterli.

Alt kısımda ise içeriği yükleyeceğiniz kanalı seçip, lbry protokolü üzerinde nasıl ulaşılacağını belirlemeniz gerekmekte. Bir kanal yaratmaz veya seçmezseniz içeriğiniz anonim olarak yüklenir. Ama korkmayın, yine de içerikten para kazanabilirsiniz!

Örnek lbry dizini: lbry://Buharikabirvideo

Peki LBRY ağında bir kanal nasıl kurulur?

Bu işlem için de hesabınızda bir miktar LBC bulunması gerekmekte.

Kanal menüsüne tıklayıp “New Channel” seçeneğini seçin. Ardından aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

Burada yapmanız gereken tek şey kanal ismini ve depozito bedelini girip, “Create Channel” butonuna basmak.

Burada olan şey aslında kanal ismine LBRY blok zincirinde bir transfer gerçekleştirmek. Bu sayede kanal ismine çok minik bir miktar LBC gönderip, kanal ismini üzerimize almış olacağız. Tavsiye ettiğim depozito miktarı 0.01 LBC’dir.

Yukarıdaki işlemden sonra 0.01 LBC transferi karşılığında ilk kanalınızı kurmuş olacaksınız. Ardından kanalınızı seçip içeriğinizi yayınlayabilirsiniz!

İşte özgür, sansürsüz içerik paylaşımı bu kadar basit,

iyi eğlenceler!