Bir Sayfa Seçin

Öncelikle soruların ve aklına takılanlar olursa veya aktif bir LBRY kullanıcısı isen ve resmi topluluğumuza katılmak istersen buraya tıklayarak discord sunucumuza katılabilirsin!

1. LBRY Giriş

1.1 LBRY nedir? Bir protokol mü, uygulama mı, web site mi yoksa şirket mi?

Çoğu kullanıcı için LBRY, harika videolar, müzik, e-kitap ve daha fazlasının bulunduğu bir platformdur. Geniş bir dijital kütüphanenin bütün cihazlarınızda erişilebilir olduğunu düşünün. Arka planda ise LBRY birçok öğenin birlikte çalışmasıdır.

Öncelikle LBRY, ağındaki dijital içerik ile etkileşim kurabilen uygulamalar oluşturulmasına olanak sağlayan yeni bir protokoldür. Bu protokol ile oluşturulmuş uygulamalar, yapımcıların içeriklerini LBRY ağına sunabilir (BitTorrent gibi), akış veya indirme başına ücretlendirebilir (iTunes gibi) ve ya içeriği bedavaya sunabilir (reklamsız YouTube gibi).

Bütün bu protokolün mümkün olmasını sağlayan Bitcoin yaratıcısının geliştirdiği Blockchain teknolojisidir. LBRY ’den faydalanmak için bütün bunlara hakim olmanız gerekiyor mu? Hayır. Kullanıcılar için bile mi? Evet!

1.1.1 Neden Protokol Oluşturuldu?

Platform yerine protokol oluşturmak sabit ve erişilebilir internetin geleceğidir. Bugünkü neredeyse bütün teknoloji devleri, kullanıcıların kişisel bilgilerini meraklı reklam firmalarına satan merkezileşmiş bir servistir. Onlar ürünlerini kovalarken oldukça fazla para harcarlar (ürün: senin kişisel bilgilerin ve zamanın/ilgin) ama günün sonunda kullanıcılar (sen) “ürünü” platforma erişim karşılığında ücretsiz olarak sunarlar.

Biz, kullanıcıların ürünlerini (ayrıca mahremiyetini) devasa kurumsal şirketlere ve reklam arkadaşlarına sunmasından ziyade ürünlerine sahip çıkmaları gerektiğini düşünüyoruz. Eğer paranoyakça davrandığımızı düşünüyorsanız, şirketlerin kullanıcılarını suistimal ettiği düzinelerce örnekler bulunmaktadır. (Bkz: https://lbry.com/news/why-do-tech-giants-abuse-their-users)

Onlar sizi sahiplenmeye çalışıyorlarsa bu paranoya değildir.

1.1.2 Açık Kaynaklı ve Topluluk Tarafından Yönlendirilen

LBRY projesi yeni bir protokolden fazlasıdır. Ayrıca bir şirket, LBRY Inc. ve LBRY uygulamasının geliştiricisidir. Bu uygulama, kullanıcıların protokol ile kolayca etkileşime geçmesini sağlamaktadır. Bu uygulamamız hem açık kaynaklı olup hem de başkalarının bu protokolü kullanan kendi rakip uygulamalarını geliştirmesine açıktır. İçerik üreticileri açısından, yüklenen bir içerik bütün bu ugyulamalarda aynı anda erişilebilir olacaktır.

LBRY, merkezileşmiş kurumsal modele temelinden itibaren meydan okumaktadır. Ürettiğimiz her şey açık kaynaklı, merkezi olmayan ve onu kullanan topluluğa ait olacaktır.

Ben bunu 1 liraya alırım? O zaman şanslısın! Çünkü LBRY uygulamasını ücretsiz indirebilirsin ve bizimle birlikte LBRY ‘yi inşa edebilirsin.

Bir dene ve bize ne düşündüğünü söyle!

1.2 LBRY İçerik Tüketicilerine Nasıl Fayda Sağlar? Neden Umursamalıyım?

YouTube videoları izliyor musun? Birkaç kuruş karşılığında bütün reklamları yok edebileceğini düşün. Ödemelerin %100’ü içerik üreticisine direkt gidecek ve YouTube’nin sunduğundan daha fazlasını kazanacaklar, böylece sevdiğin içerikleri üretmeye devam etmek isteyecekler.

BitTorrent kullanıyor musun? Dosyaları ağa seedlemek karşılığında para aldığını düşün. Çünkü bu dosyalar için bir pazar var ve sonunda aradığın o nadir şarkı ya da filmi torrent yığınındaki popülaritesi az olduğu için bulamamazlık yaşamayacaksın.

iTunes mağazasında alışveriş yapıyor musun? Şarkılar, diziler ve müzik videoları için daha az ödediğini düşün. Üstelik bütün ücret içeriği üretene direkt gönderilecek.

LBRY, elinizin altındaki bir dijital medya kütüphanesidir. Her çeşit içeriği barındırabilir ve talep üzerine düşük ücretle sunabilir. Birkaç yıl içinde LBRY senin e-kitaptan video oyunlarına çeşitli dijital ürün için tek adresin olacaktır. Hepsine hükmedecek tek uygulama –ama buna rağmen sana merkezi olmayan dizaynı sayesinde daha fazla güç verecek.

1.3 LBRY İsmi Nereden Gelmekte?

Yeni gelenlerin genellikle ilk sorduğu soru; “Nasıl telaffuz ediliyor?” oluyor. Cevap: library.

“Bir çeşit kısaltma mı?” Hayır.

“O zaman sadece büyük ve sessiz harflerle neden insanların kafası karıştırılıyor?”

Öncelikle LBRY bir internet protokolüdür, tıpkı http gibi. LBRY üzerindeki içerik kullanıcılara “LBRY isimleri” ile sunulur ve şu şekilde görünür: lbry://buhayatharika. İnternet tarayıcınıza yazdığın URL ile oldukça benzer. Yani LBRY sadece bir marka adı değil ayrıca bizim URI (Uniform Resource Identifier, Uniform Kaynak Tanımlayıcısı) için seçtiğimiz karakter dizisidir.

Ayrıca “library” kelimesinin kısaltılmış ve kesilmiş bir formu olarak görev alır ve bizim misyonumuzu yansıtmaktadır. Misyonumuz ise bütün film, müzik, kitap ve uygulamaların her yerde erişilebilir olması. LBRY için vizyonumuz ise 21. Yüzyılın en geniş medya deposunu kullanıcıları tarafından yönetilen merkezi olmayan ağ üzerine kurmak. Amazon nasıl bir büyük mağazaya benziyorsa LBRY de bir kütüphane gibidir.

Biraz garip bir isim değil mi? Belki de. Ama başarılı olmuş diğer markalara nazikçe dikkat çekmek isteriz; Hulu, Yahoo!, Etsy, Skype, Tumblr ve Zillow. Sonuçta güzel bir şirket sağlam bir kullanıcı kitlesi ile isminden bağımsız şekilde hatırlanabilir. Öte yandan Pets.com gibi oldukça basit ve bariz bir marka bile batabilir.

Şu ana kadar LBRY bir marka olarak iyi ilerlemektedir. Çoğu yeni kurulmuş marka için SEO (Search Engine Optimization, Aram Moturu Optimizasyonu) en büyük tercihtir ve LBRY çoktan marka ismimizin internet arama sonuçlarını domine etmektedir.

LBRY uygulamasını edinmek için buraya tıklaman yeterli !